مفتخریم شرکت مهندسی رعدآب جنوب را به عنوان یک مجموعه پیشرو در صنعت آب و آب‌شیرین‌کن و با سابقه بیش از 24 سال فعالیت به حضورتان معرفی نمائیم. 

اطلاعات تماس

021-88567039 , 021-88563410 , 021-88567358 , 021-88567497

تهران سعادت آباد، خیابان علامه جنوبی، کوچه 28 شرقی، پلاک 2، طبقه اول و دوم

info@raadab.com

بحران آب

آب نیروی محرکه تمام عناصر طبیعت است. از دیر باز همواره موجودات زنده در جاهایی سکنی می گزیدند که دارای رودخانه و دریا و منابع آب شیرین بوده است. نخستین تمدنها کنار رودهای مهم دنیا شکل گرفته اند و از ان روز تا کنون نه تنها انسانها بر سر منابع آب با هم جنگیده اند ،جانوران نیز برای اینکه قلمروشان به آب نزدیک تر باشد جنگهای خونینی می کنند. جنگهای انسانها بر سر آب فقط بین دو قبیله یا دو کشور نبوده و بارها دیده یا شنیده ایم که کشاورزان بر سر تقسیم آب به جان هم افتاده اند.
محققان معتقدند آسیای مرکزی برای جنگهای آبی آینده مستعد ترین نقطه دنیاست.
بحران کم آبی در این منطقه به کشتار 200 تا 450 هزار نفر و آواره شدن دو ونیم میلیون نفر انجامیده است. 28 درصد از جنگهایی که از سال 1948 تا 2011 روی داده مربوط به آب یوده است. سازمان ملل که ادعا می کند به دنبال راهی برای برقرار کردن صلح و رفاه و آرامش در تمام دنیاست در سال 1985 هشدار داد که جنگ بعدی خاور میانه بر سر آب خواهد بود نه سیاست.
کمبود آب معضل تعداد اندکی از کشورها نیست بلکه یک مشکل جهانی است. 70 درصد از کل آب شیرین دنیا در امور کشاورزی مصرف می شود، مخصوصا” در بخش آبیاری مزارع که بیشترین مصرف را در جهان دارد. یک آمار تکان دهنده می گوید 783 میلیون نفر در جهان به آب سالم آشامیدنی دسترسی ندارند و تا سال 2025 بیش از 8/2 میلیارد نفر در 48 کشور دنیا یعنی دو سوم مردم جهان با کمبود آب دست به گریبان خواهند بود. هم اکنون سالانه دو میلیون انسان در سراسر دنیا به خاطر عدم دسترسی به آب سالم جان خود را از دست می دهند.
در خاورمیانه ایران نیز یکی از کشورهائیست که با بحران کم آبی مواجه است. مصرف بیش از حد و بی رویه ی مردم ایران و کاهش چشمگیر بارشها، کم شدن ذخائر آبی و ضعف مدیریتی برای استحصال بارشها، ایران را به منطقه ای کم آب تبدیل کرده و نابودی زمین های کشاورزی فراوانی را به دنبال داشته است.
60 درصد از کم شدن آب به دلیل کاهش منابع زیرزمینی آب است و علت آن کشاورزان هستند که در مقیاسی بسیار گسترده به پمپ کردن آب از زمین روی آورده اند. بیش از 75 درصد از کشاورزان با تکیه بر پمپ آب از زمین به کار خود ادامه می دهند و مصرف آب به شدت در حال افزایش است. در طول یک دهه گذشته آب های زیر زمینی 70 درصد بیشتر از دهه 1990 پمپ شده اند.
کارشناسان ناسا اعلام کرده اند تا سال 2050 میلادی دو سوم جمعیت دنیا در شهرها زندگی خواهند کرد.
براساس تخمین کارشناسان ، تقاضای جهانی دنیا برای آب در بخش صنعت بیش از 3 برابر افزایش می یابد. افزایش بی رویه جمعیت نیاز انسان را به انرژی به میزان 70 درصد رشد می دهد و آب برای تولید تقریبا” تمام اشکال انرژی لازم است. دولتها باید به این اطمینان برسند که کشورهایی که در زمینه آب و خشکسالی آینده برنامه های از پیش تعیین شده و طولانی مدتی طرح ریزی کرده اند در دهه های پیش رو اقتصاد قوی تری خواهند داشت زیرا تا چند دهه دیگر آب از طلا گران تر خواهد شد.
نتایج تحقیقات سیاست بین المللی غذا نشان می دهد اگر کشورها بدون هیچ برنامه و سیاستی مصرف آب را به شکل فعلی ادامه دهند تا سال 2050 بیش از نیمی از جمعیت دنیا و تولید تقریبا” نیمی از گندم و سایر غلات در خطر خواهد بود. در آینده کشوری برنده است که از سالها پیش برای منابع آبی آینده خود فکری کرده باشد.

 

منبع: Focus Science And Technology

نویسنده

Raad-admin

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.